Nädala pärast Singapuris 2012. aasta olümpialinna valimiseks kogunev Rahvusvaheline Olümpiakomitee viib samas läbi ka usaldushääletuse kõigi olümpiaalade osas - kes vähemalt poolte ROK-i liikmete toetust ei võida, see 2012. aasta mängudel enam ei figureeri. Täpsemalt kirjutab tänane
Postimees.
Kui mõni ala peaks usaldushääletusel põruma (ja ma loodan, et see nii läheb, kuid sellest allpool), siis valitakse asendaja järgmiste alade seast: ragbi, karate, squash, golf, rulluisusport. Mina pean nendest aladest sobivaimates golfi ja ragbit ning sobimatuimaks karated.
Golf on arvatavasti kõige tugevam kandidaat. Üks peamine põhjus on minu arvates selle kaasamise kasumlikkus. Esiteks on golfiga lihtne sponsoreid ligi tõmmata - juba praegu mõõdetakse maailma tippude aastaseid auhinnarahasid miljonite dollaritega, mis näitab, et enese eksponeerimisest golfi kaudu ollakse huvitatud. Teiseks on golfile olümpiarajatise ehitamine selgelt kasumlik projekt - isegi kui sobivat rada juba olemas pole, ei tohiks pärast mänge olümpiarajal kätt proovida soovijatest puudus tulla.
Ragbi puhul tuleb kõigepealt mainida, et olümpiaprogrammi pürgib traditsioonilise ragbi (15 mängijat meeskonnas) mugandatud variant, kus korraga on väljakul seitse mängijat. Ala eeliseks on selle populaarsus (
ragbi MM-turniir jääb mõningatel andmetel vaadatavuselt alla vaid suveolümpiamängudele ja jalgpalli MM-ile), miinuseks aga piiratud leviala - kõik tippmeeskonnad peale Prantsusmaa, Itaalia ja LAV-i paiknevad endises Briti impeeriumis.
Squashi miinuseks pean asjaolu, et olümpiamängude programmi kuulub juba kolm nö "reketiala" - tennis, lauatennis, sulgpall - mis peaksid oma koha võrdlemisi kindlalt säilitama. ROK-i nõue on, et olümpia-alade arv ei tohi ületada 28-t ja on vähetõenäoline, et 1/7 neist antakse reketikäsitsejatele.
Rulluisuspordi puhul on minule siiani arusaamatu, millist distsipliini silmas peetakse? Kas 1992. aastal Barcelonas näidisalana kavas olnud rulluisuhokit, grupisõitu tänavarajal, individuaalset või üks-ühe vastu võistlust lühemal distantsil või hoopis eksreemspordi valdkonda kuuluvat trikisõitu rambil. Kuid kindlasti ei tundu ükski neist piisavalt tõsiseltvõetavana.
Karate. Kumite kaasamine oleks olukorras, kus huvi võitlusspordialade (poks, kreeka-rooma maadlus, vehklemine) vastu olümpiamängudel niigi kahaneb, totter. Ning kata sarnaneks iluvõimlemisega, kus tavainimene hindamissüsteemist mite midagi aru ei saa.
Ja nüüd lubatud loetelu aladest, mille koht olümpiaprogrammis peaks minu meelest põhjaliku arutelu läbima: taekwondo, softpall, pesapall, poks, kreeka-rooma maadlus. Lisaks on mitu ala (nt vehklemine), kus peaks vähendama võistlusalade arvu.